Czym jest owulacja, jakie są jej objawy?

Owulacja jest najistotniejszym momentem w cyklu miesięcznym kobiet, kiedy mogą one osiągać stosunkowo największą płodność. To właśnie wówczas dochodzi do uwalniania się komórki jajowej, która może być później zapłodniona. Dlatego też, określenie dni płodnych może być ważne nie tylko dla pań chcących zostać mamami, ale i dla tych, które wręcz przeciwnie pragną uniknąć ciąży. Warto sprawdzić, jakie są symptomy owulacji, ile ona trwa i kiedy w ogóle następuje. 

Owulacja – czym jest?

Owulacja nazywana inaczej jajeczkowaniem, stanowi jeden spośród etapów miesięcznego cyklu każdej kobiety. To właśnie wówczas dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i dojrzałe, jak również gotowe na zapłodnienie jajeczko uwalniane jest do jajnika. Później przemieszcza się za pośrednictwem jajowodu do macicy.

Należy mieć na uwadze, iż określenie owulacja odnosi się tylko do momentu uwalniania jajeczka w jajnikach. Niezwykle istotne w takim przypadku będą także tak zwane dni płodne. Jest to czas zarówno przed, jak i po nastąpieniu owulacji, podczas którego rezultatem stosunku seksualnego, może być ciąża i zapłodnienie. Dlatego też, całkiem sporo kobiet stara się wyznaczyć własne dni płodne, żeby zwiększyć ewentualne szanse na zajście w ciążę, albo zupełnie przeciwnie – ograniczyć je do zupełnego minimum, przykładowo dzięki powstrzymywaniu się w ogóle od współżycia.

Rozpiętość czasowa stanowi wynik tego, że plemniki będą w stanie przeżyć w rodnych drogach kobiety nawet do pięciu kolejnych dni po wytrysku. Jeżeli więc dojdzie do stosunku seksualnego chwilę przed nastąpieniem owulacji, istnieją spore szanse, iż plemniki będą nadal zdolne do zapłodnienia uwolnionej wcześniej komórki jajowej. Ponieważ z uwagi na wiele różnorodnych powodów owulacja może się w danym cyklu po prostu opóźnić, cztery dni po jej zakończeniu są pewnym marginesem błędu. U ludzi owulacja przebiega w ukryty sposób, w czasie kiedy u większości spośród ssaków jest sygnalizowana w jakiś sposób przez samice, przykładowo pod postacią cieczki u suki. Na szczęście jednakże owulacja daje pewne symptomy, które będą wskazywać na to, iż w pełni dojrzała komórka jajowa zaczyna wędrować wzdłuż jajowodu. Chociaż ich obserwowanie nie jest wcale takie łatwe, umożliwiają one określanie przybliżonej daty dni płodnych u kobiet, kiedy będą one mogły zajść w ciążę.

Symptomy owulacji

Sygnały, które wskazują na występowanie chwili owulacji, czyli jajeczkowania mogą występować nie tylko przed, ale również po niej. Aby jednakże mieć stu-procentową pewność, iż rzeczywiście oznaczają one płodne dni, obserwacje muszą być prowadzone przez minimum trzy następujące po sobie cykle miesięczne. Wtedy dopiero możliwe będzie stwierdzenie, czy istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że wybrany objaw faktycznie związany jest z jajeczkowaniem. Symptomy owulacji mogą być naprawdę bardzo różne i niewątpliwie nie wszystkie spośród nich pojawiają się u każdej z kobiet. Należy także przy tym pamiętać, iż objawy, które świadczą o odbywającym się właśnie jajeczkowaniu, mogą być zakłócane przez różnego typu czynniki. Mogą to być na przykład drastyczne zmiany w prowadzonym stylu życia, różne schorzenia, przyjmowanie specyfików leczniczych, wahania w zakresie poziomu hormonów w organizmie i nadmierne ilości spożywanych napojów wyskokowych. Dlatego też prowadzenie nawet wielomiesięcznych obserwacji własnego organizmu nie daje nam zupełnej gwarancji tego, iż owulacja pojawi się w wybranym przez nas czasie.

Warto będzie zatem zdecydować się na obserwowanie kilku objawów jednocześnie, nie zaś opierać się wyłącznie na jednym z nich. Wtedy to wiarygodność prowadzonych obliczeń oraz przewidywań znacznie wzrośnie. Bardzo ważne będzie dokładne poznanie swojego organizmu, jak również cyklu, na co potrzebne jest nieco czasu.

Wśród najczęściej pojawiających się symptomów owulacji, warto wymienić:

  • wzrost libido,
  • zmiany w obrębie szyjki macicy,
  • bóle piersi,
  • bóle owulacyjne,
  • plamienie owulacyjne,
  • zmiany temperatury ciała,
  • zmiany szyjkowego śluzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *