Nocne polucje – czy są powodem do niepokoju?

Nocne polucje to wstydliwa przypadłość, o której wielu mężczyzn milczy. Warto jednak podkreślić, że jest to stan fizjologiczny, który nie powinien wzbudzać powodów do niepokoju. Każdy mężczyzna w swoim życiu doświadczył zarówno nocnego wzwodu, jak i polucji i to zapewne niejeden raz. Najczęściej pojawiają się one u młodych chłopców, mogą jednak towarzyszyć także dojrzałemu mężczyźnie, czasem pojawiają się nawet u seniorów. 

Czym są nocne polucje?

Polucja to samowolny, niekontrolowany i nieuświadamiany wytrysk nasienia u mężczyzn, do których dochodzi podczas snu. Najczęściej pojawia się podczas fazy REM u chłopców w okresie dojrzewania. pierwsza polucja ma zwykle miejsce w okolicy 12-13 roku życia i regularnie powtarza się do skończenia 18 lat, chociaż nie jest to regułą – w dorosłym życiu zdarza się rzadziej, jednak może się nadal pojawiać. Ponieważ nocne zmazy są zjawiskiem niekontrolowanym i często przez chłopców niezrozumiałym, są tematem tabu. Mogą być mylnie utożsamiane z nietrzymaniem moczu, szczególnie że jedynym „śladem” polucji jest zwykle zabrudzona i mokra bielizna. Nocne polucje mają związek z dojrzewaniem płciowym i nie stanowią powodu do niepokoju – wręcz przeciwnie, świadczą o zdrowym i prawidłowym rozwoju chłopca.

U dorosłych mężczyzn polucje mogą wiązać się z niezaspokojeniem seksualnym, dużą nadpobudliwością, towarzyszą erotycznym fantazjom nocnym. Są zjawiskiem fizjologicznym ponieważ męskie jądra stale produkują plemniki, a więc mężczyźni są przystosowani przez naturę do regularnych wytrysków. Jeśli napięcie wzrasta, a sperma nie jest wydalana podczas stosunków czy masturbacji, w końcu dochodzi do niekontrolowanych polucji. Są one rzadsze u dorosłych mężczyzn, którzy regularnie współżyją. Ważna jest rozmowa z wchodzącym w okres dojrzewania chłopcem oraz uświadomienie mu przemian, do jakich dochodzi w jego organizmie. Powinien wiedzieć o tym, że polucja nie jest niczym wstydliwym i świadczy o prawidłowym rozwoju. Dzięki temu można obniżyć poziom stresu u wkraczającego w dorosłość chłopca, który będzie pewny, że reakcja jego organizmu jest prawidłowa, a nie rozwija się u niego żadna choroba.

Kiedy nocne polucje mogą niepokoić?

Mimo że nocne polucje są zjawiskiem fizjologicznym, mogą wzbudzać niepokój. Normalnym zjawiskiem są 1-2 polucje tygodniowo i taki margines można przyjąć również u dorosłych mężczyzn. Jeśli jednak zmazy nocne pojawiają się częściej i nie ustępują mimo podjęcia się regularnego współżycia, warto omówić ten problem z lekarzem. Problemy ze zmazami mogą być wywołane zaburzeniami hormonalnymi czy nawet nieodpowiednią dietą, a lekarz z pewnością zaleci wykonanie dodatkowych badań. Z wizytą u specjalisty nie powinni zwlekać mężczyźni, który oprócz częstych zmazów nocnych cierpią na zawroty głowy, bezsenność czy mdłości. Problemu nie powinno się bagatelizować ponieważ nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej mogą doprowadzić nawet do niepłodności.

Historia nocnych polucji

Nocne polucje nazywane również mokrymi snami nadal są dla wielu mężczyzn tematem tabu. Nie są zjawiskiem jednostkowym, jednak mogą wywoływać zażenowanie i niepokój u nie do końca świadomych swojej fizyczności chłopców. W starożytności nocne polucje uznawano za zjawisko wysuszające rdzeń kręgowy, a jeszcze w XIX wieku szukano związku pomiędzy nocnymi zmazami a zaburzeniami nerwowymi – polucje były zaliczane do chorób. Metodą leczenia nocnych polucji była…wstrzemięźliwość seksualna. Prawdziwe badania nad nocnymi zmazami rozpoczęto dopiero w XX wieku za sprawą Artura Kinseya, który współczesny stan wiedzy na temat zjawiska umieścił w swojej książce „Zachowanie seksualne mężczyzny” z 1948 roku, której treść jest aktualna do dziś. Warto podkreślić, że nocne orgazmy mogą występować także u kobiet i są odpowiednikiem męskich polucji. Pojawiają się również podczas snu, a w okresie dojrzewania doświadcza ich około 80% dziewcząt. Nocne orgazmy są również nieświadome i nie kontrolowane i służą rozładowaniu napięcia seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *