Seks w czasie ciąży – jak uprawiać go bezpiecznie?

przez | 1 czerwca, 2021

Seks w ciąży to problem nurtujący wielu przyszłych rodziców. Zastanawiają się oni, czy w ogóle mogą uprawiać miłość i czy zbliżenia będą bezpieczne dla dziecka. Nie zawsze seks w ciąży jest dozwolony, jednak o tym zawsze decyduje lekarz ginekolog. Ciąża nie jest chorobą, dlatego też para oczekująca potomstwa nie powinna rezygnować z bliskości. Jest na to najlepszy czas – w końcu już za kilka miesięcy będzie ich troje, a wówczas jest trudniej o nieco prywatności.

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Lekarze są zgodni co do tego, że ciąża nie jest chorobą i w jej czasie nie trzeba się powstrzymywać od zbliżeń. Oczywiście należy pamiętać, że kobieta nosi w swoim łonie nowe życie, dlatego też seks powinien być nieco spokojniejszy i komfortowy. Poczucie bliskości buduje więzy, powoduje wzrost poziomu endorfin, przez co łagodzi napięcie i zmniejsza poziom stresu. Seks w czasie ciąży działa relaksująco nie tylko na matkę, ale również na dziecko. Seks w ciąży jest bezpieczny o ile nie powoduje nadmiernego przeciążenia dla kobiety np. nie odbywa się w pozycji wymagającej dużej sprawności seksualnej. W I trymestrze ciąży brzuszek nie przeszkadza, jednak do zbliżeń nie zachęcają inne dolegliwości. W kolejnych trymestrach kobieta na ogół czuje się lepiej, jednak rosnący brzuch zmniejsza jej mobilność i możliwości korzystania z niektórych pozycji, o czym powinien pamiętać partner. Należy powstrzymać się od zbliżeń, jeśli istnieje zagrożenie dla ciąży – pojawiają się plamienia i krwawienia z dróg rodnych, kobiecie zagraża przedwczesny poród czy odklejenie się łożyska. Wówczas lekarz zaleca oszczędny tryb życia oraz powstrzymanie się od zbliżeń już nawet do końca ciąży. Na ogół jednak kiedy niebezpieczeństwo mija, ginekolog zezwala na dalsze zbliżenia.

Jak uprawiać seks w ciąży?

Ciąża zmienia fizyczność kobiety, szczególnie w II i III trymestrze. Zbliżenia w dotychczasowej formie nie zawsze są możliwe – czasem kobiecie brakuje kondycji, innym razem ulubiona pozycja może powodować dyskomfort. W czasie ciąży nie są polecane pozycje powodujące głęboką penetrację, ponieważ rozrastająca się macica oraz pęcherz moczowy mogą zwyczajnie “przeszkadzać”. Niektóre kobiety mają wrażenie posiadania balona w brzuchu, który jest uciskany przez członek, chociaż głęboka penetracja nie powoduje bólu. W czasie II i III trymestru nie są polecane pozycje, podczas których kobieta spoczywa płasko na plecach – wówczas macica może uciskać aortę oraz żyłę główną dolną, przez co przepływ krwi do serca jest utrudniony. Pozycja taka może doprowadzić do zasłabnięcia, a nawet do krótkotrwałego omdlenia. Kiedy brzuch zaczyna rosnąć należy stosować takie pozycje, podczas których nie jest on uciskany. Może to być pozycja na boku czy pozycje tylne, które są komfortowe i wygodne dla kobiety. Wraz z coraz większym stopniem zaawansowania ciąży, seks zaczyna schodzić na dalszy plan, a myśli kobiety zaprząta zbliżający się poród. Mężczyzna powinien pamiętać o delikatnych ruchach w czasie zbliżeń, które jednak powinny być zdecydowane oraz o zapewnieniu partnerce poczucia bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że seks w 9 miesiącu ciąży może wywołać skurcze przepowiadające. Jest to przygotowanie się organizmu do porodu, a nie sama akcja porodowa – przyszli rodzice nie powinni się więc martwić, o ile skurcze nie są bolesne, a wiążą się jedynie z poczuciem napięcia macicy.

Do kiedy można uprawiać seks?

Seks jest dozwolony aż do chwili rozwiązania, o ile tylko lekarz prowadzący ciążę nie zaleci inaczej. Para może uprawiać seks jeszcze tuż przed porodem – jest to również “domowy” sposób na przyśpieszenie akcji porodowej, ponieważ zbliżenie powoduje wydzielanie się oksytocyny odpowiedzialnej za skurcze. Jeśli więc poród się przeciąga, a skurcze mimo upływu wielu godzin nadal są nieregularne, para może zdecydować się na zbliżenie, które z reguły działa. Z pewnością nie zaszkodzi to dziecku, a przecież po porodzie co najmniej kolejnych 6 tygodni trzeba będzie obyć się bez seksu – kobieta wkroczy bowiem w okres połogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *