Suchość pochwy-przyczyny i sposoby na jej nawilżenie

przez | 1 czerwca, 2021

Suchość pochwy jest to problem pań w różnym wieku. Zazwyczaj taka przypadłość pojawia się po menopauzie, przyjmowaniu pewnych leków czy tabletek antykoncepcyjnych. W trakcie współżycia rośnie ryzyko bolesnych otarć oraz infekcji intymnych. Na suchość pochwy są jednak pewne skuteczne sposoby.

Jakie są przyczyny suchości pochwy?

Istnieje wiele przyczyn tej kobiecej przypadłości. Są to między innymi zmiany w stężeniu hormonów płciowych, które wynikają z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Może być ona również następstwem chorób ginekologicznych, zabiegów czy przyjmowanych leków. Z tym problemem zmagają się kobiety przyjmujące leki na nadciśnienie, antydepresanty czy tabletki antykoncepcyjne. Ponadto, jest to częsty objaw pojawiający się na niedługo przed wystąpieniem menstruacji. Suchość pochwy dotyka często pań po menopauzie, kiedy to pojawia się zjawisko atrofii. Jest to zanik pochwy, wywołany przez niski poziom estrogenów w organizmie kobiety. Słabe nawilżenie pochwy doprowadza do wielu uciążliwości, przede wszystkim zwiększa się ryzyko mikrourazów oraz infekcji intymnych. Niekiedy panie decydują się na rezygnację ze współżycia, gdyż seks powoduje u nich jedyne dyskomfort i dolegliwości bólowe, co nie pozwala na prowadzenie udanego życia seksualnego. Za suchość kobiecych narządów odpowiadają również zaburzenia jajeczkowania oraz nieregularne cykle. Brak owulacji może być wywołany różnymi schorzeniami, taki stan prowadzi do zaburzeń w wytwarzaniu śluzu. Jest go wtedy mniej i staje się gęsty, co oddziałuje również na nabłonek narządów płciowych. Śluzówki wysychają i pojawia się częściowa atrofia. Kobiet skarżą się na suchość pochwy zwłaszcza przy zespole policystycznych jajników, podwzgórzowym braku miesiączki czy hiperprolaktynemii.

Jak skutecznie nawilżyć pochwę?

Bardzo często źródłem suchości pochwy jest za krótka gra wstępna. Uprawianie szybkiego seksu nie służy naturalnemu nawilżeniu kobiecych narządów. Wtedy właśnie ilość wydzieliny i śluzu jest niewystarczająca. Panowie bardzo często zapominają, że ich partnerka potrzebuje o wiele więcej czasu na podniecenie, a co za tym idzie nawilżenie pochwy. Jeśli kobieta nie jest odpowiednio stymulowana przez partnera i zapomina on o istocie gry wstępnej, wówczas stosunki seksualne bywają dla kobiety mało przyjemne. Ponadto, śluzu jest zazwyczaj mniej po porodzie oraz w czasie ciąży. Nie tylko starsze panie borykają się z kłopotem zbyt suchej pochwy w trakcie stosunku, gdyż problem ten dotyka także młodych kobiet. Z takiego seksu partnerka nie tylko nie czerpie przyjemności, ale również odczuwa duży dyskomfort i ból. Chcąc zapewnić sobie doskonale nawilżenie, warto sięgnąć po żel nawilżający. Trzeba go stosować regularnie co wieczór. Co ważne, nie powodują one żadnych działań niepożądanych i są one proste w użycie. Stosuje się je miejscowo, jedynie na narządy płciowe. Takie produkty dostępne są między innymi w aptekach, wcześniej warto wypróbować żel na małym fragmencie skóry, aby sprawdzić, czy nie wystąpi żadna niepożądana reakcja alergiczna. W przypadku kiedy nie wystąpi żadne swędzenie, pieczenie czy zaczerwienienie, wówczas można nałożyć większą ilość środka. Dobrze jest postawić zwłaszcza na produkty hipoalergiczne, bezzapachowe, które będą najbezpieczniejsze dla naszej skóry. Taki specyfik jest w stanie w znaczący sposób poprawić komfort i jakość życia seksualnego kobiety.

Inne sposoby na suchość pochwy

Suchość waginy jest często spowodowana niewłaściwą higieną intymną. Nie należy przede wszystkim podmywać się mydłami, gdyż są one zbyt silne dla delikatnych sfer intymnych i mają niewłaściwy poziom pH. Należy więc zakupić specjalny płyn do higieny intymnej, który będzie skuteczne oczyszczał i dbał o narządy intymne w bezpieczny i delikatny sposób. Aby móc walczyć z suchością pochwy dobrze jest również zainwestować w lubrykant na bazie wody. Aplikuje się go miejscowo w okolicę sromu i na członka, przez co zmniejszy się tarcie. Nie należy jednak nigdy używać takich produktów jak: krem, balsam do ciała, olej jadalny, oliwka dla dziecka. Takie środki mogą wywoływać podrażnienia pochwy, stany zapalne oraz reakcje alergiczne. Dobrym rozwiązaniem jest również prezerwatywa ze środkiem nawilżającym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *