Zwiększony testosteron u mężczyzn: czy może wpływać na potencję?

przez | 1 czerwca, 2021

Testosteron jest głównym męskim hormonem u mężczyzny, który jest odpowiedzialny za jego zdolność do bycia mężczyzną. Bierze udział w kształtowaniu szkieletu i masy mięśniowej, genitaliów i cech, zdolności do reprodukcji potomstwa. Jego zawartość jest również ważna dla potencji, silnej erekcji i pożądania seksualnego. W organizmie występuje w dwóch formach: wolnej i związanej z białkami. Wzrost wolnego testosteronu może prowadzić do negatywnych zmian w samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Co oznacza podwyższony poziom testosteronu u mężczyzn, przyczyny i konsekwencje tego stanu od dawna są badane przez medycynę. Uważa się, że taki stan jest nie mniej niebezpieczny niż przy jego obniżonym poziomie.

Zwiększony poziom testosteronu u mężczyzn: objawy i przyczyny

W stanie wolnym hormon nie powinien przekraczać 2% całkowitej ilości w organizmie. Jeśli liczba ta odchyla się w górę, to mówią, że całkowity testosteron u mężczyzn jest zwiększony, co wiąże się z różnymi odchyleniami w ogólnej pracy narządów wewnętrznych i układów. W okresie dojrzewania u młodego mężczyzny poziom tego hormonu w organizmie jest zawsze wysoki. To normalny proces, który nie ma nic wspólnego z patologiami.

Najczęściej całkowity testosteron jest podwyższony u mężczyzn z powodu:

 • Dysfunkcje narządów układu hormonalnego, zwłaszcza kory nadnerczy, która jest odpowiedzialna za jej produkcję
 • Niewłaściwa dieta, w której brakuje wymaganej ilości ważnych męskich witamin i minerałów
 • Nadmierna aktywność fizyczna, chroniczne zmęczenie, słaba, jakość snu i jego brak
 • Stosowanie leków steroidowych do budowy masy mięśniowej
 • Przyjmowanie niektórych leków, w tym gonadotropiny.

Przyczyną wzrostu poziomu testosteronu u mężczyzn może być palenie wyrobów tytoniowych, w związku, z czym we krwi pojawiają się toksyny spowalniające procesy metaboliczne, w tym produkcję hormonów. Działa negatywnie na korę nadnerczy, która pod wpływem trucizn nasila się syntezę męskiego hormonu.

Co oznacza podwyższony poziom testosteronu u mężczyzn? Oznacza to, następujące objawy:

 • Wzrasta agresywność i drażliwość, czasami nie są one oparte na niczym i pojawiają się nagle
 • Zanika instynkt samozachowawczy, zaczyna wykonywać czynności i czyny związane z zagrożeniem życia
 • Występuje zwiększona pobudliwość seksualna, libido występuje w najbardziej nieprzewidzianych i niepożądanych sytuacjach
 • Takie sytuacje prowadzą do częstej zmiany partnerów seksualnych, co wiąże się z ryzykiem zarażenia się chorobami zakaźnymi narządów moczowo-płciowych, aż po HIV
 • Następuje wzrost wytrzymałości seksualnej
 • Rozwijają się mięśnie i szkielet, rośnie masa mięśniowa
 • W takim przypadku może rozpocząć się łysienie, aż do całkowitej utraty włosów
 • Aktywny wzrost włosów zaczyna się w klatce piersiowej i nogach
 • Z powodu silnego pocenia pojawia się uporczywy nieprzyjemny zapach potu
 • Pojawiają się problemy zdrowotne, pojawia się wysypka, trądzik, pryszcze.

W przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów mężczyzna powinien do lekarza i wykonać badania na zawartość wolnego hormonu. Dotyczy to zwłaszcza młodych mężczyzn, którzy mają odchylenia w rozwoju szkieletu mięśniowo-kostnego, a także mężczyzn, którzy utracili zdolności rozrodcze.

Negatywne skutki wysokiego testosteronu u mężczyzn

Mylą się mężczyźni, którzy uważają, że wysoka zawartość hormonu czyni ich prawdziwymi mężczyznami, dodaje im męskości i siły. Jak każde odchylenie od normy w pracy organizmu, stan ten może powodować nieuniknione konsekwencje.

Jaki jest efekt zwiększonego testosteronu u mężczyzn?

 • Guzy jąder i nieprawidłowości w ich pracy
 • Choroby onkologiczne
 • Patologia nerek i wątroby
 • Nerwice powodujące bezsenność
 • Wysokie ryzyko chorób układu krążenia
 • Obniżone zdolności rozrodcze, bezpłodność
 • Podwyższony poziom cholesterolu we krwi
 • Problemy z gruczołem krokowym związane z jego wzrostem i powiększeniem
 • Priapizm polegający na długie utrzymywanie się bolesnego wzwodu.

Zawodowi sportowcy, kulturyści i wszyscy, którzy chcą budować mięśnie, powinni zachować ostrożność podczas przyjmowania sterydów. Organizm, otrzymując wystarczającą ilość męskich hormonów, sam przestaje je wytwarzać. Jeśli nastolatek ma wzrost wolnego hormonu we krwi, powoduje to jego szybki rozwój seksualny, co oznacza opóźnienie w rozwoju psychicznym od fizycznego.

Jak obniżyć podwyższony poziom testosteronu u mężczyzn?

Lekarz przepisuje leczenie na podstawie danych diagnostycznych. Może to być stosowanie leków hormonalnych, które mogą przywrócić nadnercza, lub inhibitorów, które hamują funkcję przysadki mózgowej. Zalecana jest specjalna dieta, która wyklucza pokarmy białkowe – jajka, mięso. Dieta zawiera pokarmy bogate w łatwo przyswajalne węglowodany. Są to cukier i słodycze, ziemniaki, napoje o dużej zawartości cukru, groszek czy fasola. To cukier jest głównym wrogiem hormonu. Jego spożycie w dużych ilościach prowadzi do zwiększonej produkcji insuliny, co zwiększa poziom wolnego testosteronu.

Tradycyjna medycyna zaleca na piciu herbaty miętowej i przyjmowaniu nalewki z korzenia lukrecji, ekstraktu z palmy karłowate. Ćwiczenia i zwiększona aktywność fizyczna będą korzystne. Chodzi o to, że obciążenia sportowe są w stanie ustabilizować produkcję hormonów. A w przypadku jego wzrostu trening siłowy przyczyni się do tego, że nadmiar hormonu trafi do powstania tkanki mięśniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *